Żyła udowa to wielki pień. Jest przedłużeniem żyły podkolanowej. Pojedynczo towarzyszy tętnicy. Jej początek leży w rozworze ścięgnistym przywodzicieli, a koniec na poziomie więzadła pachwinowego w rozstępie naczyń. Jej bezpośrednim przedłużeniem jest żyła biodrowa zewnętrzna.
Do dopływów żyły udowej zalicza się: żyłę nabrzuszną powierzchowną, żyłę okalającą biodro powierzchowną, żyły piersiowo-nabrzuszne, żyły sromowe zewnętrzne, żyłę odpiszczelową, żyłę głęboką uda.
Żyła odpiszczelowa to główny pień żylny powierzchowny kończyny dolnej. Rozpoczyna się do przodu od kostki przyśrodkowej w przedłużeniu żyły brzeżnej przyśrodkowej stopy. Przyjmuje gałęzie powierzchowne ze skórnej sieci żylnej grzbietowej oraz podeszwowej oraz głębokie żyły podeszwowe przyśrodkowe. W swoim przebiegu kieruje się ku górze na przyśrodkowej powierzchni goleni. Zbacza do tyłu na poziomie kłykcia przyśrodkowego piszczeli. Dalej biegnie skośnie na powierzchni przednio-przyśrodkowej uda. Zataczając łuk przez rozwór odpiszczelowy wnika do żyły udowej. Żyła zbiera większość żył powierzchownych oraz żyłę odpiszczelową dodatkową.
Żyła odstrzałkowa biegnie na tylnej powierzchni goleni. Rozpoczyna się w przedłużeniu żyły brzeżnej stopy i biegnie do tyłu od kostki bocznej. Na powierzchni goleni biegnie ku górze wzdłuż brzegu bocznego, a później po stronie tylnej ścięgna piętowego. Układa się pomiędzy głowami mięśnia brzuchatego łydki. Zataczając łuk do przodu, przenika przez powięź goleni i w dole podkolanowych uchodzi do żyły podkolanowej, żyły odpiszczelowej lub do żył głębokich. Jej dopływami są: sieć żylna piętowa, żyła udowo-podkolanowa, żyły powierzchowne powierzchni tylno bocznej-goleni.