Zatoki przynosowe są to wypustki błony śluzowej, które w trakcie rozwoju wrosły w kości. Ich pojemność to 80 cm3. Błona śluzowa wyściełająca je jest bardzo podobna do błony śluzowej jamy nosowej. Jednak jest ona bledsza, cieńsza oraz uboższa w migawki, komórki kubkowe i gruczoły.
Zatoka szczękowa znajduje się w trzonie szczęki. Jej otwór prowadzi do przewodu nosowego środkowego. Po drodze mija lejek sitowy oraz rozwór półksiężycowaty.
Zatoka czołowa znajduje się w kości czołowej. Prawą i lewą zatokę oddziela asymetryczna przegroda. Jej ujście może prowadzić do przewodu nosowego środkowego podobnie jak ujście zatoki szczękowej lub uchodzi do zachyłku przedniego przewodu nosowego środkowego.
Zatoka sitowa składa się z komórek należących do grupy przedniej lub tylnej w kości sitowej. Komórki przednie uchodzą do: lejka sitowego i przewodu nosowego środkowego, zachyłku przedniego przewodu nosowego środkowego, części tylnej przewodu nosowego środkowego. Komórki grupy tylnej otwierają się do przewodu nosowego górnego.
Zatoka klinowa znajduje się w trzonie kości klinowej. Dwie zatoki są podzielone kostną przegrodą. Jej ujście prowadzi do zachyłku klinowo-sitowego.