Anatomia człowieka > Układ wewnątrzwydzielniczy > Układ wewnątrzwydzielniczy

Układ wewnątrzwydzielniczy

Układ wewnątrz-wydzielniczy (hormonalny, dokrewny) składa się z gruczołów o wydzielaniu wewnętrznych, czyli gruczołów dokrewnych. Służy do wysyłania bodźców drogą krwi, które kierują przemianą materii oraz regulują czynność narządów. Gruczoły mogą wzajemnie wpływać na siebie pobudzająco lub hamująco. Kształtują proporcje ciała poszczególnych narządów.

Gruczoły wydzielania wewnętrznego dzieli się na kilka sposobów. Z entodermy pochodzą: grasica, gruczoł tarczowy, gruczoły przytarczyczne oraz trzustka. Z ektodermy pochodzą: rdzeń nadnerczy, przysadka, szyszynka, ciałka trzyzwojowe. Z mezodermy są: gruczoły płciowe, kora nadnerczy. Klinicznie gruczoły dzieli się na gruczoły współdziałające i przeciwdziałające. Kolejną klasyfikacją jest wyróżnienie samodzielnych gruczołów wydzielania wewnętrznego od gruczołów mieszanych połączonych z gruczołami o wydzielaniu zewnętrznym (trzustka, gruczoły płciowe).

Wewnątrzwydzielnicze gruczoły to: gruczoł tarczowy, gruczoły przytarczyczne, nadnercze, grasica, ciałka trzyzwojowe, szyszynka, przysadka.

Układ wewnątrzwydzielniczy

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..