Anatomia człowieka > Układ nerwowy > Nerw trójdzielny

Nerw trójdzielny

Nerw trójdzielny (V) to piąty nerw czaszkowy. Wychodzi z mózgowia dwoma korzeniami na granicy mostu oraz konara środkowego móżdżku. Korzeń grubszy to część czuciowa większa, a korzeń mniejszy to część ruchowa mniejsza. Czuciowe komórki korzeniowe tworzą zwój troisty, który jest położony w pobliżu części skalistej kości skroniowej. Z bocznego brzegu zwoju trójdzielnego wychodzą trzy jego wielkie gałęzie: nerw oczny, nerw szczękowy i nerw żuchwowy.

Nerw oczny jest nerwem czuciowym. Wchodzi do oczodołu przez szczelinę oczodołową górną, ale przed tym oddaje gałąź do namiotu móżdżku. W oczodole nerw dzieli się na trzy części: nerw łzowy, nerw czołowy oraz nerw nosowo-rzęskowy. Nerw zaopatruje: namiot móżdżku, ściany zatoki skalistej górnej, zatoki poprzecznej, zatoki prostej, skórę czoła do szwu wieńcowego, skórę grzbietu nosa i powieki górnej, błonę śluzową przednio-górnej części jamy nosowej, zatoki czołowej, klinowej i komórek sitowych, spojówkę, błonę włóknistą i błonę naczyniową gałki ocznej. Z nerwem ocznym łączy się zwój rzęskowy.

Nerw szczękowy jest nerwem czuciowym. Po odejściu od zwoju oddaje gałąź oponową. Przechodzi przez otwór okrągły. Z dołu skrzydłowo-podniebiennego kieruje się do oczodołu przez szczelinę oczodołową dolną. Nerw dzieli się na trzy główne gałęzie: nerwy skrzydłowo-podniebienne, nerw jarzmowy oraz nerw podoczodołowy. Nerw szczękowy zaopatruje: oponę twardą, skórę powieki dolnej, skórę kątów oka oraz przedniej okolicy skroniowej, skrzydła nosa, wargi górnej i górnej części policzka, błonę śluzową wargi górnej, tylnej i dolnej części jamy nosowej, zatoki klinowej, komórek sitowych, podniebienia, dziąseł i zęby szczeki. Z nerwem łączy się zwój skrzydłowo-podniebienny.

Nerw żuchwowy to nerw mieszany, czuciowo-ruchowy. Po odejściu od zwoju trójdzielnego przechodzi przez otwór owalny do dołu podskroniowego. Tam przebiega między mięśniami skrzydłowymi i wraca do jamy czaszki przez otwór kolcowy. Nerw oddaje trzy główne gałęzie: nerw językowy, nerw zębodołowy dolne, nerw uszno-skroniowy. Nerw żuchwowy zaopatruje czuciowo oponę twardą, skórę okolicy żuchwy, skroni, powierzchni bocznej małżowiny, przewodu słuchowego zewnętrznego, powierzchnie boczną błony bębenkowej, błonę śluzową policzka, dna jamy ustnej, przednich dwóch trzecich części języka, staw skroniowo-żuchwowy oraz żeby i dziąsła żuchwy. Poza tym unerwia ruchowo mięsnie żwaczowe, mięsień żuchwowo-gnykowy, mięsień dwubrzuścowy, mięsień napinacz błony bębenkowej i mięsień napinacz podniebienia miękkiego. Z nerwem wiążą się: zwój uszny i zwój podżuchwowa.

Układ nerwowy

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..