Mięsień brzuchaty łydki to mięsień dwugłowy. Rozpoczyna się na powierzchni podkolanowej kości udowej oraz na torebce stawowej. Włókna tworzą ścięgno piętowe, które kończy się na guzie piętowym. Czynność mięśnia polega na zginaniu stopy w kierunku podeszwowym, zgięciu, odwracaniu i przywodzeniu jej. Mięsień przyciska również stopę do podłoża i podnosi ciało na końce palców odrywając piętę od podłoża.
Mięsień płaszczkowaty to mięsień szeroki i gruby. Kształtem przypomina rybę płaszczkę. Rozpoczyna się na powierzchni tylnej głowy strzałki oraz na powierzchni tylnej tej kości, na łuku ścięgnistym i na powierzchni tylnej kości piszczelowej. Jego czynność polega na zgięciu, odwracaniu i przywodzeniu stopy. Mięsień ogranicza się do działania na stawy skokowe.
Mięsień podeszwowy to mięsień wrzecionowaty, spłaszczony i mały. Rozpoczyna się na powierzchni podkolanowej kości udowej oraz na torebce stawowej. Włókna mają przyczep końcowy na guzie piętowym. Czynność mięśnia polega na napinaniu torebki stawu kolanowego oraz napinaniu rozcięgna podeszwowego.