Macica to nieparzysty narząd położony w miednicy mniejszej, między pęcherzem a odbytnicą. Ma on grubą i kurczliwą ścianę mięśniową. Służy do przyjęcia z jajowodu zapłodnionego jaja oraz rozwoju płodu.
Kształt gruszkowaty macicy zachowuje się u kobiety dorosłej, która jeszcze nie rodziła. Posiada ona wtedy powierzchnię przednią (pęcherzową) oraz powierzchnię tylną (jelitową). Bocznie każda z powierzchni przechodzi w brzeg prawy i lewy. Najszerszą częścią narządu jest trzon. Powyżej ujść jajowodów rozpoczyna się dnem macicy. Poniżej trzonu znajdujemy nieznaczne zwężenie, czyli cieśń macicy, która zaznacza się wyraźniej dopiero około 3 miesiąca ciąży. Ostatnim elementem macicy jest szyjka macicy.
Macica u dziecka i dziewicy ma kształt wrzecionowaty, a u dorosłych bardziej walcowaty. Szyjka wnika swobodnie w obręb pochwy, dlatego można ją podzielić na część nadpochwową i pochwową. U kobiet, które nie rodziły znajduje się mały okrągły otwór, ujście macicy. Po porodzie przyjmuje on kształt szerokiej szczeliny. Rodzący płód ogranicza ujście macicy przez wargę przednią i wargę tylną. Jama macicy występuje w postaci szczeliny. Ma ona kształt trójkąta, podstawą skierowanego ku górze. Kąty, znajdujące się przy podstawie, odpowiadają ujściom macicznym jajowodów.
Macica jest położona wewnątrzotrzewnowo. Oprócz tego można odróżnić prawidłowe położenie pośrodkowe i osiowe, przodopochylenie (pochylenie macicy ku przodowi) oraz przodozgięcie (zgięcie macicy do przodu).
Otrzewna trzewna, która powleka narząd, ma nazwę omacicza. Zawiera ono z przodu zagłębienie pęcherzowo-maciczne, a z tyłu zagłębienie odbytniczo-maciczne. Więzadła macicy to: więzadło szerokie macicy (krezka jajowodu, kreska jajnika, krezka macicy), więzadło podstawowe macicy (troczek macicy), więzadło pęcherzowo-maciczne, więzadło odbytniczo-maciczne, więzadło obłe macicy.
Ściana macicy zbudowana jest z trzech warstw. Pierwszą, zewnętrzną jest wspomniane omacicze. Środkową warstwą jest błona mięśniowa, czyli mięsień maciczny. Składa się on z mięśniówki pierwotnej oraz wtórnej. Jest to zwarty układ pęczków mięśniowych oraz luźnej tkanki łącznej w otoczeniu naczyń krwionośnych. Wewnętrzną warstwą jest błona śluzowa, która posiada warstwę podstawną oraz warstwę czynnościową.