Anatomia człowieka > Układ kostny i stawy > Kręgosłup

Kręgosłup

Kręgosłup składa się z 24 kręgów prawdziwych. Jego długość wynosi około 45% ciała. Wielkość kręgów wzrasta stopniowo od kręgu szczytowego do wzgórka kości krzyżowej. Potem szybko maleje w kierunku kręgu guzicznego. Na powierzchni przedniej kręgosłupa, wzdłuż łuków kręgów widoczny jest wycisk aortowy. Na powierzchni tylnej ustawiają się wyrostki kolczyste. Powierzchnie boczne są odgraniczone od powierzchni tylnej przez wyrostki stawowe oraz poprzeczne. Wewnątrz kręgosłupa znajduje się kanał kręgowy.

Kręgosłup posiada wiele krzywizn. W płaszczyźnie pośrodkowej występują lordozy i kifozy. Lordoza znajduje się w części szyjnej i lędźwiowej. Charakteryzuje się skierowaniem swojej wypukłości do przodu. Kifoza znajduje się w części piersiowej oraz krzyżowej i jest skierowana wypukłością do tyłu. W płaszczyźnie czołowej występują nieznaczne skrzywienia boczne na poziomie od trzeciego do szóstego kręgu piersiowego.

Kręgosłup spełnia rozmaite funkcje: jest narządem ochrony rdzenia, podpory ciała, ruchu. Wykonuje ruchy: zgięcia i prostowania, boczne, obrotowe, obwodzenia.

Trzony kręgów łączą się ze sobą chrząstkozrostami lub więzozrostami. Powierzchnie stawowe łączą dwadzieścia trzy chrzęstnych krążków międzykręgowych. Do więzozrostów należą więzadło podłużne przednie, więzadło podłużne tylne. Poszczególne kręgi między sobą spajają więzadła: międzypoprzeczne, międzykolcowe, żółte, międzyłukowate, nadkolcowe, karkowe. Połączenie krzyżowo-guziczne spajają więzadła: krzyżowo-guziczne brzuszne, krzyżowo-guziczne grzbietowe głębokie, krzyżowo-guziczne grzbietowe powierzchowne, krzyżowo-guziczne boczne.

Układ kostny i stawy

© 1998-2003 by Anatomix @ anatomia.net.pl - wszystkie prawa zastrzeżone..