Jajnik to narząd przeznaczony do wytwarzania jaj oraz hormonów płciowych żeńskich. Jest położony wewnątrzotrzewnowo, w części bocznej jamy miednicy. Narząd jest koloru białego u noworodka, różowobiałego u dziecka oraz czerwonoszarego u kobiety dojrzałej. Wielkość jajnika jest zmienna, zależy od wieku kobiety. Od urodzenia wzrasta. W czasie czynności okresowej oraz w czasie ciąży jajniki znacznie się powiększają.
Jajniki mają kształt migdałów. Odróżnia się na nim powierzchnię przyśrodkową i boczną, koniec górny (jajowodowy) i dolny (maciczny), brzeg tylny (wolny) i przedni (krezkowy). Brzeg przedni tworzy również miejsce wyjścia naczyń i nerwów, czyli krezkę jajnika. Jajnik jest umocowany za pomocą: więzadła właściwego jajnika, krezki jajnika, więzadła wieszadłowego jajnika, strzępka jajnikowego.
Powierzchnia boczna jajnika leży w kącie podziału naczyń biodrowych wspólnych, w tzw. dołku jajnikowym. Powierzchnia przyśrodkowa przylega do odpowiednich narządów za pośrednictwem otrzewnej. Są to: lejek jajowodu i jego strzępki, jelito cienkie, odbytnic, okrężnica esowata.
Jajnik jest zbudowany z części środkowej (rdzenia) oraz części obwodowej (kory). Z zewnątrz jest również pokryty nabłonkiem płciowym o formie sześciennej. Pod nabłonkiem leży błona biaława. W korze znajdują się mieszki jajnikowe oraz pęcherzyki jajnikowe pierwotne, wzrastające lub dojrzewające. Znajdują się tam również ciałka żółte, które są gruczołami wewnętrznego wydzielania. Rdzeń jest zbudowany z wiotkiej tkanki łącznej. Zawiera naczynia krwionośne. Rdzeń przerywa korę wzdłuż brzegu krezkowego i tworzy sieci jajnika (szczątkowe kanaliki).